SZÜLETÉSNAPI AJÁNDÉK A GETTÓBAN: A FESTETT FADOBOZ – Geréb László története

A helyszín: a budapesti gettó, a Nagydiófa utca 8. vagy 9. alatti ház egyik lakása. Hat család összezsúfolva ötven négyzetméteren. A legbiztonságosabb helyet az egyetlen bútordarab, a zongora alatt édesanyámnak szavazták meg, mert akkor már öt éve gipszben volt a lába. Ízületi gyulladást diagnosztizáltak nála, amit a háborús körülmények között nem tudtak megoperálni, ezért nyugalmi állapotba helyezték a lábát. A gipsz végül hat évig maradt rajta. Egy másik matracon a nagymamám feküdt fekély okozta gyomorvérzéssel. Ez mentette meg az életüket. Légiriadónál, ha valakinek eszébe jutott beugrani értük a lakásba és levinni őket az óvóhelyre, akkor lejutottak. Ha nem, maradtak a harmadik emeleti lakásban. Így történt, hogy anyukám a lakásban aludta át azt a légitámadást, amelynek során az U alakú ház pince feletti része telitalálatot kapott. A beomlott pincéből senki sem jött fel…

Az akkor huszonnégy esztendős leánynak pokol volt az ágyhoz kötöttség. Valaki fogott neki egy kiscicát, hogy szórakoztassák egymást. Igen ám, de a cica bolhás volt, a bolha pedig szerette a gipsz alatti meleget. A viszketés elleni legjobb megoldásnak a kötőtű bizonyult, amelynek nyomai anyukámat élete végéig emlékeztették erre az időre, és az elsorvadt térd miatt soha többé nem tudta behajlítani a lábát. Bicegve ugyan, de azért úgy szaladt, hogy gyermekkoromban alig tudtam lépést tartani vele.

Nagypapámat a hírhedt gyalogmenetben hajtották az országhatár felé a borzalmas hidegben. Amikor észrevette, merre mennek, tudta, hogy megmenekült. Mosoni születésű lévén, ismerte a “terepet”. A zsidó temetőhöz érve kilépett a sorból, és beszaladt édesanyja sírjához. Félholtra fagyva ott talált rá a temetőőr. Elvitte a patikushoz, aki feltáplálta, és egy magyar katonával visszaküldte Budapestre. Amikor becsöngettek a lakásba, édesanyám azt mondta a katonának: nem ismeri ezt az embert. Csak, amikor megszólalt, a hangjáról ismerte fel az édesapját.

A gettó felszabadulása után gyalog indultak el közeli lakásuk felé, az Izabella utcába. Nagypapámat vezetni kellett, mert egy légiriadó alatt a betört ablaküveg szilánkjaitól megvakult. Az Almássy térnél, a mostani szabadidőközpont közelében összeesett és meghalt. Amint az ácsorgó tömeg szétoszlott, egy katona lépett anyukámhoz, a nevét kérdezte, majd tájékoztatta, hogy vőlegényét a munkaszolgálatban Komáromnál agyonlőtték.

Az itt látható dobozka alján ceruzával jelzett időpontban, 1944. december 16-án nagypapám elindult a házban, kezében egy-két krumplival. Sikeresen tért vissza és adta át ajándékát, a krumpliért cserélt festett fadobozt anyukám huszonötödik születésnapjára.

www.elevenemlekmu.hu

Köszönet a tárgykölcsönzőknek és történetmesélőknek:

BALASSA ANNA
BALÁZS BORBÁLA
BÁRÁNYI ILDIKÓ
BELEZNAY IBOLYA
BENCZE MARIANNA
CSAPÓ JUDIT
DEÁK KATALIN
DEMSZKY GÁBOR
ELŐD NÓRA
FAHIDI ÉVA
FISCHER ÁGOTA ÉVA
FÜLÖPNÉ WELTZ MÁRIA
GERÉB LÁSZLÓ
HÁTSZEGI GÁBORNÉ, JULIKA
HELLER MÁRIA (RÓZSA PÁL)
HELLER SÁNDORNÉ, MÜLLER ANIKÓ
HETÉNYI ZSUZSA
HODOSÁN RÓZA
KÁLLAI SZILVIA
KÁNAI GYULÁNÉ PEREDY GIZELLA
LEÁNYFALVINÉ GORDÁN ILDIKÓ
MARION REICHL
MOLNÁR BERNADETT
MOLNÁR-TARJÁN ERVIN
ORBÁN GYÖRGY
OSA ARCHIVUM
RÉKAI MIKLÓS
ROSTÁS PÉTERNÉ
SAÁD JÓZSEF
SARLÓS JÚLIA
SCHLEICHER VERA
SOIGNET MYRIAM
SOLT JÁNOS
SOLT ZSUZSA
SZEKERES-VARSA VERA
TERÉNYI ISTVÁNNÉ SULLAI VINCENCIA
TIBORI TIMEA
TÓTHNÉ RUDI MARGIT
TRAUTMANN MÁRIA
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI IMRE
TRENCSÉNYI LÁSZLÓ
VAJDA JÁNOS
VÁNDOR ANNA
VÁSÁRHELYI JÚLIA
VIDOR GABRIELLA

Köszönet a kiállítás létrejöttéhez nyújtott segítségért

ÁMENT GELLÉRT
BORBÁS ISTVÁN
HELLER MÁRIA
HOMÁNYI ZOLTÁN
HOMOKI ANDREA
KARDOS JÓZSEF
KATONA KLÁRA
LUKÁCS ANDRÁS
MOLNÁR ADRIENNE
PATAKI GÁBOR
PROSINGER LÍVIA
RÉNYI ANDRÁS
SOIGNET MARC
SZÉKELY KATALIN
TÓTH GERGELY MÁTÉ
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI KLÁRA
SARLAY BÉLA

ELEVEN EMLÉKMŰ CSOPORT
HERITAGE CONTACT ZONE
HUMÁN PLATFORM EGYESÜLET
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
OPEN SOCIETY ARCHIVES
XORXOR

Partnereink:
Castrum Peregrini, Amszterdam
Goethe-Institut, Marseille
Asociatia Timişoara Capitala Cultural Europeana, Temesvár
Eleven Emlékmű / Humán Platform, Budapest
Etz Hayyim, Hanía, Kréta
European University Institute, Firenze
Culture Action Europe, Brüsszel


www.heritagecontactzone.com