KITELEPÍTÉS – Saád József történetei
Kormópuszta
A tábor: Tiszagyenda-Kormópuszta. Kitelepítés: 1950. június 23. Létszám: 273 fő, 72 család a Bács-Kiskun megyei határsávszakasz 19 községéből. Kitelepítés oka: Jugoszláviával határos területen határsáv kialakítása.
A mi családunk: hat fő, három generáció: nagyszülők, szülők, két gyerek, kitelepítéskor öt- és tízévesek.
A tábor felszámolása: 1953. október 31.
Szabadulás: 1953. augusztus-október, folyamatos. Mi 1953. október 6-án szabadultunk.
A képeken épület-, zsilip- és csatornamaradványok, földutak nyomvonala, rizsföldre utaló mélyedés, rizsgátat formázó talajdomborulat. Hét évtized múltán a tájban ennyi maradt a Hortobágy és Nagykunság pusztáit 1950-1953 között benépesítő „telepesek” kényszermunkatáboraiból. A Tiszagyenda közelében kijelölt kormópusztai tábor esetében ennyi sem maradt fenn: Nagykormó és Kiskormó nyomtalanul elsüllyedt a pusztában. Az ide visszajáró egykori „telepes” gyerekek, a táborlakók unokái, dédunokái térképpel kezükben, tétován keresgélik emlékeik – ma már inkább emlékfoszlányaik – helyét. A múltidézés biztosabb támpontjai a táborok dokumentumokban fennmaradt emlékezete: táborlakók hagyatékából előkerült tárgyak, rajzok, naplótöredékek, lejegyzett dalok és – nem utolsósorban – a fennmaradt hatósági iratok.
(Kormó 01, 02, 03, kp04, Kormó Tábor Gyerekrajz, Kormó ReményiT)
Nagykormó. Épületsor a táborban készült gyerekrajzon. Egy megmaradt, szálláshelyül szolgáló istálló a hatvanas években visszalátogató táborlakók fényképén. A tábor képe Reményi Tibor, kormópusztai „telepes” kamaszfiú negyven év múltán Brémában elképzelt és hazaküldött festményén.
(Libasor 1990, Kormo04)
Tanyák a kényszermunkatábornak kijelölt nagykormói majorhoz vezető földút mentén. A kis zsúptetős házak maradványai 1989-1990-ben még azonosíthatók voltak. Az egyik táborlakó a szabadulása utáni hetekben vízfestményen örökítette meg a libasori tanyákat.
Kenyérosztás 1953-ban a kitelepítettek táborában, Kormón
A „beszerző” – a kormói táborban Mojzes György, volt országgyűlési képviselő – hetente egyszer, rendőr kíséretében szekérre ülhetett, és elindulhatott bevásárlási körútjára a közeli Kunhegyes piacára, boltjaiba a táborlakó családfők rendeléseivel. Kenyérért, zsírért és cukorért ment többnyire – ha éppen lehetett kapni. A lista tanúsága szerint 1953 májusában már nem volt kenyérhiány.
A táborlakók alkalomadtán ki-kiszöktek a zárt területen kívüli tanyákra. Csereügyletek és egyéb tilalmas akciók sora: levéltovábbítás, csomagátvétel, látogató fogadása bonyolódott ilyenkor a „telepes” rabok és a tanyás „szabadok” között.
A dalok
Tábori költészet. Részletek a Kormópusztán lejegyzett dalokból. A Lenn a Tisza partján című dal az I. világháborúból való, egy hazavágyakozó hadifogolynóta átköltése lehet. A kitelepítettek között voltak az I. és a II. világháborút megjárt katonák is, elég sokan.
Az orvos
A kormói tábornak orvosa is volt, Égi Ferenc szigorló orvostanhallgató. Nyári szünidejét töltötte anyjánál Vaskúton, amikor a hatóságok bezörgettek hozzájuk. Bevagonírozták őt is, így lett belőle a tábor közkedvelt „dokija”. Időnként társulhatott a „beszerzőhöz”. Ilyenkor ő patikába, orvosi rendelőbe, idősebb kollegához tért be gyógyszerért, műszerért, szakmai tanácsokért. Sorstársainál hamarabb szabadult, a táborhoz közeli Karcag kórháza fogadta be. Ott fejezte be tanulmányait, és onnan segítette a kormóiakat – amíg segíthette.
Köszönet a tárgykölcsönzőknek és történetmesélőknek:
BALASSA ANNA
BALÁZS BORBÁLA
BÁRÁNYI ILDIKÓ
BELEZNAY IBOLYA
BENCZE MARIANNA
CSAPÓ JUDIT
DEÁK KATALIN
DEMSZKY GÁBOR
ELŐD NÓRA
FAHIDI ÉVA
FISCHER ÁGOTA ÉVA
FÜLÖPNÉ WELTZ MÁRIA
GERÉB LÁSZLÓ
HÁTSZEGI GÁBORNÉ, JULIKA
HELLER MÁRIA (RÓZSA PÁL)
HELLER SÁNDORNÉ, MÜLLER ANIKÓ
HETÉNYI ZSUZSA
HODOSÁN RÓZA
KÁLLAI SZILVIA
KÁNAI GYULÁNÉ PEREDY GIZELLA
LEÁNYFALVINÉ GORDÁN ILDIKÓ
MARION REICHL
MOLNÁR BERNADETT
MOLNÁR-TARJÁN ERVIN
ORBÁN GYÖRGY
OSA ARCHIVUM
RÉKAI MIKLÓS
ROSTÁS PÉTERNÉ
SAÁD JÓZSEF
SARLÓS JÚLIA
SCHLEICHER VERA
SOIGNET MYRIAM
SOLT JÁNOS
SOLT ZSUZSA
SZEKERES-VARSA VERA
TERÉNYI ISTVÁNNÉ SULLAI VINCENCIA
TIBORI TIMEA
TÓTHNÉ RUDI MARGIT
TRAUTMANN MÁRIA
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI IMRE
TRENCSÉNYI LÁSZLÓ
VAJDA JÁNOS
VÁNDOR ANNA
VÁSÁRHELYI JÚLIA
VIDOR GABRIELLA
Köszönet a kiállítás létrejöttéhez nyújtott segítségért
ÁMENT GELLÉRT
BORBÁS ISTVÁN
HELLER MÁRIA
HOMÁNYI ZOLTÁN
HOMOKI ANDREA
KARDOS JÓZSEF
KATONA KLÁRA
LUKÁCS ANDRÁS
MOLNÁR ADRIENNE
PATAKI GÁBOR
PROSINGER LÍVIA
RÉNYI ANDRÁS
SOIGNET MARC
SZÉKELY KATALIN
TÓTH GERGELY MÁTÉ
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI KLÁRA
SARLAY BÉLA
ELEVEN EMLÉKMŰ CSOPORT
HERITAGE CONTACT ZONE
HUMÁN PLATFORM EGYESÜLET
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
OPEN SOCIETY ARCHIVES
XORXOR
Partnereink:
Castrum Peregrini, Amszterdam
Goethe-Institut, Marseille
Asociatia Timişoara Capitala Cultural Europeana, Temesvár
Eleven Emlékmű / Humán Platform, Budapest
Etz Hayyim, Hanía, Kréta
European University Institute, Firenze
Culture Action Europe, Brüsszel