ÉLETMŰVÉSZ KERESZTAPÁM EMLÉKEZETE – Fülöpné Weltz Mária története
Az általa mesélt sok kalandos történeten kívül tárgyait is őrzöm: egy fényképét, a bornagykereskedői céges levelezőlapját, a szakmunkás bizonyítványát, egy piros anyagból készült díszoklevelet meg egy orvosi leletet.
Keresztapám egy sokgyerekes család legidősebb gyereke volt. Erre a családra igaz volt a mondás: „a te gyereked meg az én gyerekem veri a mi gyerekünket.”
Lováti nagypapa halász volt. Egy tutajon ácsolt kalyibában élt: felvontatta magát a hajósokkal Budapestig, és onnan lecsordogálva Kalocsáig lehalászta a Dunát. Ahol piac volt, kikötöttek halat árulni. A keresztapám hazasegítette az asszonyoknak a csomagot, és közben felkéredzkedett a padlásukra, használt ruhát keresni, mondván, talán talál használható ruhát népes családjának. A ruhákról aztán a szép gombokat levágta és összegyűjtötte, majd Budapesten egy rövidárus asszonynak eladta. Ebből vette az első öltönyét, amiben elszegődött kisegítő pincérnek egy kocsmároshoz Budán.
Szép szál legény volt. A kocsmáros feleségének, aki tizenkét évvel idősebb volt nála, megakadt rajta a szeme. El is szerette az urától az asszonyt, akit aztán feleségül vett. Az ő pénzéből nyitották meg első kocsmájukat. A családtagjait felhozatta az üzletben dolgozni. Édesanyámat is. Ki is stafírozta, és férjhez adta egy hentesmesterhez, az édesapámhoz. Ment az üzlet, mert jó üzletember volt, nyitott még három üzletet, ahova mind a testvéreit rakta, mondván: azok nem lopják meg.
Kihasználta a zsidókat megszorító törvényeket, és stróman lett. Bornagykereskedőként készíttetett egy filmet, amit aztán mozikban játszottak: Így szüretel Csengődön Lováti. A nevét Angyalföldön mindenki ismerte.
Sokáig nem vitték el katonának, ezt is kiügyeskedte pénzzel és összeköttetésekkel. Aztán 1942 végén csak kivitték, egyenesen a frontra. A vonat végére csatolt egy vagont tele borral és rummal. Ezt a kocsit már menet közben lekapcsolták, de ő éppen odaért a nagy doni áttörésre, ahol fogságba esett. Öt és fél évig volt hadifogságban. Ott is megtalálta a helyét. A táborban megakadályozott egy tűzesetet, és ezért kisebb kedvezményeket kapott, az elsők között jöhetett haza. De előtte még felvitték Moszkvába Lenint megnézni. Sokat mesélt a fogságról és az orosz emberekről. Amikor egyszer egy orosz falun keresztül hajtották őket, egy fiú kinézte magának az ő meleg halinacsizmáját, oda kellett adnia. Mikor a falu végére értek, ott várta a fiú, egy meleg kenyeret hozott neki, ami az életet jelentette. A táborban csak rohadt halat kaptak, de ő nem evett belőle. Inkább megvágta a fák kérgét, és azt nyalta. A józan paraszti esze segítette, nem a három elemi iskola, amit elvégzett. Írógépen pötyögtette a leveleit, mert írni se tudott rendesen. Mikor egy sebe elfertőződött az ujján, felvágta zsilettpengével, így nem halt meg vérmérgezésben.
1948-ban jött haza 41 kilósan. Debrecenbe érkezett, ott megvizsgálták, és megállapították, hogy tüdőbeteg. Kapott egy vonatjegyet Budapestig és 20 forintot. Azzal bement a kocsmába, és kért egy pohár bort, hogy tudja, mennyit ér a forint. Itthon a házát és a két kocsmáját elvették. A harmadikat félig lebombázták. Kitanulta a galvanizáló szakmát. Munkahelyén „Kiváló dolgozó” kitüntetést kapott.
A félig lebombázott Béke téri vendéglőjét, ami a keresztanyám nevén volt, véletlenül nem vették el. A megmaradt részben lévő lakásba én költöztem be, és amikor azt szanálták, kaptam egy tanácsi lakást. Így még akkor is tudott adni, amikor már semmije se volt a keresztapámnak.
Örök túlélő volt. Soha nem adta fel. Nekem is ezt tanította.
Köszönet a tárgykölcsönzőknek és történetmesélőknek:
BALASSA ANNA
BALÁZS BORBÁLA
BÁRÁNYI ILDIKÓ
BELEZNAY IBOLYA
BENCZE MARIANNA
CSAPÓ JUDIT
DEÁK KATALIN
DEMSZKY GÁBOR
ELŐD NÓRA
FAHIDI ÉVA
FISCHER ÁGOTA ÉVA
FÜLÖPNÉ WELTZ MÁRIA
GERÉB LÁSZLÓ
HÁTSZEGI GÁBORNÉ, JULIKA
HELLER MÁRIA (RÓZSA PÁL)
HELLER SÁNDORNÉ, MÜLLER ANIKÓ
HETÉNYI ZSUZSA
HODOSÁN RÓZA
KÁLLAI SZILVIA
KÁNAI GYULÁNÉ PEREDY GIZELLA
LEÁNYFALVINÉ GORDÁN ILDIKÓ
MARION REICHL
MOLNÁR BERNADETT
MOLNÁR-TARJÁN ERVIN
ORBÁN GYÖRGY
OSA ARCHIVUM
RÉKAI MIKLÓS
ROSTÁS PÉTERNÉ
SAÁD JÓZSEF
SARLÓS JÚLIA
SCHLEICHER VERA
SOIGNET MYRIAM
SOLT JÁNOS
SOLT ZSUZSA
SZEKERES-VARSA VERA
TERÉNYI ISTVÁNNÉ SULLAI VINCENCIA
TIBORI TIMEA
TÓTHNÉ RUDI MARGIT
TRAUTMANN MÁRIA
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI IMRE
TRENCSÉNYI LÁSZLÓ
VAJDA JÁNOS
VÁNDOR ANNA
VÁSÁRHELYI JÚLIA
VIDOR GABRIELLA
Köszönet a kiállítás létrejöttéhez nyújtott segítségért
ÁMENT GELLÉRT
BORBÁS ISTVÁN
HELLER MÁRIA
HOMÁNYI ZOLTÁN
HOMOKI ANDREA
KARDOS JÓZSEF
KATONA KLÁRA
LUKÁCS ANDRÁS
MOLNÁR ADRIENNE
PATAKI GÁBOR
PROSINGER LÍVIA
RÉNYI ANDRÁS
SOIGNET MARC
SZÉKELY KATALIN
TÓTH GERGELY MÁTÉ
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI KLÁRA
SARLAY BÉLA
ELEVEN EMLÉKMŰ CSOPORT
HERITAGE CONTACT ZONE
HUMÁN PLATFORM EGYESÜLET
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
OPEN SOCIETY ARCHIVES
XORXOR
Partnereink:
Castrum Peregrini, Amszterdam
Goethe-Institut, Marseille
Asociatia Timişoara Capitala Cultural Europeana, Temesvár
Eleven Emlékmű / Humán Platform, Budapest
Etz Hayyim, Hanía, Kréta
European University Institute, Firenze
Culture Action Europe, Brüsszel