EGY KATONA TÁRGYAI – EMLÉKTÖREDÉKEK – Tibori Timea története
Egy katona használati eszközei – kevés kivételtől eltekintve – egyszerűek, praktikusak, esztétikai értékük csekély, de a hozzájuk tapadó történetek, érzelmek átlényegítik a silány anyagú tárgyakat.
Nagyapám, vitéz Molnár Mihály, akinek fontosabb életeseményeit T. Kiss Tamás örökítette meg,(1) a huszadik század minden sorsfordító eseményét, embert próbáló kataklizmáját megélte: ifjúként az első világháború hőse és hadirokkantja lett, majd tovább szolgált a második világháborúban, 1956-ban pedig egy dél-magyarországi faluban a munkástanács elnöke volt. Vitézi birtokain mintagazdaságot létesített, amelyet folyamatosan gyarapodó szaktudásával irányított, korszerű szellemben, gépesítve, környezetében mintát adva. De hasonlóképpen viselkedett sorozó tisztként, bajtársként, családapaként és nagyapaként. Sorsa azt példázza, miként alakította a történelem egy ember életét a huszadik század kezdetétől a hetvenes évekig, hogyan tették lehetetlenné a hatalmi tényezők változásai életpályája kiteljesedését.
Az ötvenes évek elején nekem, a kisgyereknek a kitelepítés, a virágzó gazdaság tönkretétele, a gépek elvétele, a vitézi birtokról száműzés egy tanyára mást jelentett: hosszú vonatozást, gyaloglást a vágyott nagyszülői ölelésért, a természetközeliséget. De jelentette a különleges ízeket, zamatokat, illatokat is, az állatok szagát, az időjárás változását, elemi erejét, az esti beszélgetéseket, énekléseket, a szomszédok egybegyűlését. Történetek, sorsok, távoliak és közeliek, benne ismerős és ismeretlen szereplőkkel, jellemekkel. Vályogház, petróleumlámpa, kukoricaszár a kemencében, végtelen kártyapartik, bagófüst, meg a személyes vallomások, hol csak tőmondatokban, hol megállíthatatlan szófolyamként.
Mi kerekedett ki mégis mindebből? Egy karakán, céltudatos, a rendet és az élhető életet egyformán szerető, szorgalmas és folyton alkotó ember személyisége, akit közvetlen és tágabb környezetében egyaránt tiszteltek, szerettek. Haláláig ő volt mindenki őrnagy ura és a pótolhatatlanul szeretetteljes, óvó, ölelő nagyapa.
A kiállított tárgyak éppúgy összeforrtak az életével, mint a családjáéval: ifjabb Molnár Mihályéval, aki ugyancsak tragikus sorsú elszenvedője lett a huszadik század történelmi eseményeinek.(2)
Meghatározó az a felmenőimhez, illetve e tárgyakhoz kapcsolódó történet, amely hétéves koromtól elkísér. 1957. tavaszi fogvatartás, magánzárka, csöpögő vízcsap, arculütés, majd az augusztusi bírósági tárgyalás, ahová tévedésből mindkét Molnár Mihályt, apát és fiát elővezették, majd nagyapám felmentése, mivel egy egész falu felvonult a tárgyalására. Érték, szabadság, demokrácia, helytállás – a hívószavak.
(1) T. Kiss Tamás: Frontvonalban. Molnár Mihály élete dokumentumok tükrében. Belvedere Meridionale, Szeged, 2013. 297 o.
(2) Lásd erről több tucatnyi naplóját, valamint a vele készült életútinterjút. Készítette Molnár Adrienne 1994-ben, 1956-os Intézet–OHA, 579. sz.
Köszönet a tárgykölcsönzőknek és történetmesélőknek:
BALASSA ANNA
BALÁZS BORBÁLA
BÁRÁNYI ILDIKÓ
BELEZNAY IBOLYA
BENCZE MARIANNA
CSAPÓ JUDIT
DEÁK KATALIN
DEMSZKY GÁBOR
ELŐD NÓRA
FAHIDI ÉVA
FISCHER ÁGOTA ÉVA
FÜLÖPNÉ WELTZ MÁRIA
GERÉB LÁSZLÓ
HÁTSZEGI GÁBORNÉ, JULIKA
HELLER MÁRIA (RÓZSA PÁL)
HELLER SÁNDORNÉ, MÜLLER ANIKÓ
HETÉNYI ZSUZSA
HODOSÁN RÓZA
KÁLLAI SZILVIA
KÁNAI GYULÁNÉ PEREDY GIZELLA
LEÁNYFALVINÉ GORDÁN ILDIKÓ
MARION REICHL
MOLNÁR BERNADETT
MOLNÁR-TARJÁN ERVIN
ORBÁN GYÖRGY
OSA ARCHIVUM
RÉKAI MIKLÓS
ROSTÁS PÉTERNÉ
SAÁD JÓZSEF
SARLÓS JÚLIA
SCHLEICHER VERA
SOIGNET MYRIAM
SOLT JÁNOS
SOLT ZSUZSA
SZEKERES-VARSA VERA
TERÉNYI ISTVÁNNÉ SULLAI VINCENCIA
TIBORI TIMEA
TÓTHNÉ RUDI MARGIT
TRAUTMANN MÁRIA
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI IMRE
TRENCSÉNYI LÁSZLÓ
VAJDA JÁNOS
VÁNDOR ANNA
VÁSÁRHELYI JÚLIA
VIDOR GABRIELLA
Köszönet a kiállítás létrejöttéhez nyújtott segítségért
ÁMENT GELLÉRT
BORBÁS ISTVÁN
HELLER MÁRIA
HOMÁNYI ZOLTÁN
HOMOKI ANDREA
KARDOS JÓZSEF
KATONA KLÁRA
LUKÁCS ANDRÁS
MOLNÁR ADRIENNE
PATAKI GÁBOR
PROSINGER LÍVIA
RÉNYI ANDRÁS
SOIGNET MARC
SZÉKELY KATALIN
TÓTH GERGELY MÁTÉ
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI KLÁRA
SARLAY BÉLA
ELEVEN EMLÉKMŰ CSOPORT
HERITAGE CONTACT ZONE
HUMÁN PLATFORM EGYESÜLET
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
OPEN SOCIETY ARCHIVES
XORXOR
Partnereink:
Castrum Peregrini, Amszterdam
Goethe-Institut, Marseille
Asociatia Timişoara Capitala Cultural Europeana, Temesvár
Eleven Emlékmű / Humán Platform, Budapest
Etz Hayyim, Hanía, Kréta
European University Institute, Firenze
Culture Action Europe, Brüsszel