KONCENTRÁCIÓS TÁBORBÓL LOPOTT PAMUT – Heller Sándorné Müller Anikó története
Rákospalotáról deportáltak anyámmal, nagymamámmal és kilencéves kishúgommal együtt. Apám akkor már hosszú ideje munkaszolgálatos volt, ahonnan „nem jött vissza” (ahogy évtizedeken keresztül szemérmesen mondogattuk). Auschwitz-Birkenauba érkezve engem betereltek a táborba, nagymamámat, kishúgomat és anyámat, aki nem akarta elengedni kislánya kezét, azonnal elgázosították. „Schreiberin” lettem, mivel németül anyanyelvi szinten beszéltem.
Aztán egy lengyel kislány megmentése miatt átvittek a büntetőtáborba.
Ha az élet a B II/b-ben pokol volt, akkor az FKL a pokol hetedik bugyra volt. Ott két-három hétnél tovább élve nem is bírtam volna ki. Ott csak lassan elpusztulni lehetett.
Egy nap „[…] megjelent egy lengyel fogoly lány egy névsorral, azaz számsorral, mondván: a következő számú lányokat munkára viszik. Ez volt a lehető legjobb dolog, ami valakivel itt történhetett. Felolvasta többek között összes ott szerzett barátnőm számát – engem már nem. Ők ki is állhattak a sorból, én maradtam ott a baráti társaságból egyedül.” Az egyik lány, aki korábban néhány ékszert talált bevarrva a ruhája mandzsettájába, „[…] odament a lengyel lányhoz, akinél a névsor volt, kérvén, hogy engem is írjon a listához, akkor neki adja az ékszert. A listás lány csodálkozva ránézett, s kérdezte, mit csináljon ő itt egy ékszerrel. Mire magyaráztuk neki, hátha el tudja tenni magának, s remélhetőleg fel fog szabadulni, s akkor jól jöhet neki. Elgondolkozott, s végül beleegyezett, bár félt, hogy bajba kerül, de hozzáírt a listához. Így kerültem el Auschwitzból.
Teherautókkal vittek ki, és aztán vonattal mentünk a Szudétavidékre, az Óriáshegység tövében lévő Zillerthalba. Ez ma Lengyelország, Mysłakowicének hívják. Itt egy nagy gyár állott, annak a textilfeldolgozó részében dolgoztunk, s a közelében lévő barakkokban voltunk elszállásolva. Kemény hideg volt a magas hegyek tövében. […] Mindjárt az első Appel alkalmával megkérdezték, ki szövőnő, vagy ki érettségizett. Én megelőlegeztem magamnak az érettségit, noha csak 16 és fél éves voltam. Ezt nagyon jól tettem, mert így az ismerősök közül egyedüliként a szövödébe kerültem, ahol a munkakörülmények sokkal jobbak voltak, mint másutt. […] 12 órát dolgoztunk naponta a gyárban.
[…] Barátaim noszogattak, hogy hozzak el fonalat, erre közülünk csak nekem volt lehetőségem. De nem mertem, féltem. De addig kapacitáltak, míg a hidegtől való szenvedés legyűrte bennem a félelmet. Csak vékony fehér fonallal dolgoztam a szövőszéknél, abból tudtam lopni. A barakkban aztán feltekertük 12-szeresre, hogy kötni lehessen belőle.
Igaz, hogy az én munkahelyem jobb volt, mint a többieké, de ők találkozhattak és beszélhettek francia és olasz férfi foglyokkal, […] A fiuk révén jutottunk kötőtűkhöz is, ablak-kitámasztó rudakból fabrikáltak nekünk egy párat. Nagy igyekezettel kezdtem magamnak kötni. Egy bugyit akartam készíteni, mert ott fáztam. De a tűk rozsdásak voltak, éjjel az előző este kötöttet alig tudtam megmozdítani a tűn. Így nagyon lassan haladtam. Ottlétünk végéig csak a felét tudtam megcsinálni, így azt evakuáláskor a fejemre tettem. (Hajam alig volt). Egy kis gombolyagot a lopott fonálból még most is őrzök.”
Köszönet a tárgykölcsönzőknek és történetmesélőknek:
BALASSA ANNA
BALÁZS BORBÁLA
BÁRÁNYI ILDIKÓ
BELEZNAY IBOLYA
BENCZE MARIANNA
CSAPÓ JUDIT
DEÁK KATALIN
DEMSZKY GÁBOR
ELŐD NÓRA
FAHIDI ÉVA
FISCHER ÁGOTA ÉVA
FÜLÖPNÉ WELTZ MÁRIA
GERÉB LÁSZLÓ
HÁTSZEGI GÁBORNÉ, JULIKA
HELLER MÁRIA (RÓZSA PÁL)
HELLER SÁNDORNÉ, MÜLLER ANIKÓ
HETÉNYI ZSUZSA
HODOSÁN RÓZA
KÁLLAI SZILVIA
KÁNAI GYULÁNÉ PEREDY GIZELLA
LEÁNYFALVINÉ GORDÁN ILDIKÓ
MARION REICHL
MOLNÁR BERNADETT
MOLNÁR-TARJÁN ERVIN
ORBÁN GYÖRGY
OSA ARCHIVUM
RÉKAI MIKLÓS
ROSTÁS PÉTERNÉ
SAÁD JÓZSEF
SARLÓS JÚLIA
SCHLEICHER VERA
SOIGNET MYRIAM
SOLT JÁNOS
SOLT ZSUZSA
SZEKERES-VARSA VERA
TERÉNYI ISTVÁNNÉ SULLAI VINCENCIA
TIBORI TIMEA
TÓTHNÉ RUDI MARGIT
TRAUTMANN MÁRIA
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI IMRE
TRENCSÉNYI LÁSZLÓ
VAJDA JÁNOS
VÁNDOR ANNA
VÁSÁRHELYI JÚLIA
VIDOR GABRIELLA
Köszönet a kiállítás létrejöttéhez nyújtott segítségért
ÁMENT GELLÉRT
BORBÁS ISTVÁN
HELLER MÁRIA
HOMÁNYI ZOLTÁN
HOMOKI ANDREA
KARDOS JÓZSEF
KATONA KLÁRA
LUKÁCS ANDRÁS
MOLNÁR ADRIENNE
PATAKI GÁBOR
PROSINGER LÍVIA
RÉNYI ANDRÁS
SOIGNET MARC
SZÉKELY KATALIN
TÓTH GERGELY MÁTÉ
TRENCSÉNYI BORBÁLA
TRENCSÉNYI KLÁRA
SARLAY BÉLA
ELEVEN EMLÉKMŰ CSOPORT
HERITAGE CONTACT ZONE
HUMÁN PLATFORM EGYESÜLET
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
OPEN SOCIETY ARCHIVES
XORXOR
Partnereink:
Castrum Peregrini, Amszterdam
Goethe-Institut, Marseille
Asociatia Timişoara Capitala Cultural Europeana, Temesvár
Eleven Emlékmű / Humán Platform, Budapest
Etz Hayyim, Hanía, Kréta
European University Institute, Firenze
Culture Action Europe, Brüsszel